Tam Kapanmada Özel Güvenlik Görevlileri Kısıtlamadan Muaf Mı ?

tam-kapanma-ozel-guvenlik-gorevlileri-kisitlamadan-muaf-mi

Malumunuz içişleri bakanlığımızca sokağa çıkma kısıtlamaları ve tam kapanma genelgesi yayınlanmaktadır. Bu genelgelerde bazı soru işaretleri oluşabiliyor aklımızda. Bizde özel güvenlik olarak çalışan arkadaşlarımızı bu konularda bilgilendirmek istiyoruz. Yayınlanan genelgenin 2. Maddesinde kamu güvenliğinde çalışanlar kısıtlamadan muaftır.( Özel Güvenlik Görevlileri Dâhil) denmektedir ve burada konu açık ve net bir şekilde anlaşılmaktadır. Özel Güvenlik Görevlileri kısıtlamalardan açıkça muaftır.

Yine tam kapanma genelgesinin ardından İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan duyuruda çalışma muafiyet belgesinin sadece e-devlet üzerinden alınabileceği açıklanmıştı. Ancak e-devlet sisteminde yaşanan sıkıntı nedeniyle iş yerlerinizin onaylamış olduğu ve yine bakanlık tarafından yayınlanan görev belgesini manuel olarak doldurmanız yeterli olacaktır.

İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan Görev belgesini indirmek için tıklayınız.

 

Göreve gidip gelirken yanımızda özel güvenlik kimlik kartımız ve iş yerinden alınmış görev yazımızın bulunması özel güvenlik arkadaşlarımız açısından önem taşımaktadır. Tabii ki bu sınırsız bir özgürlük ve dolaşım serbestliği anlamına da gelmemektedir. İkamet adresimiz ile görevli olduğumuz iş yerimiz arasında bulunan güzergâh ve bağlantılı noktalar içinde bu durum bize bir serbestlik muafiyet kazandırmaktadır.

tam kapanma Sizlere tavsiyemiz özel güvenlik kimlik kartınızı ve görev yazınızı yanınızda bulundurunuz. Olası toplu ulaşım güzergâh ve saat değişikliklerini mutlaka takip ediniz. Çalıştığınız alanda alınması gereken güvenlik tedbirlerinin yanında covid-19 gibi salgın hastalıklara karşı alınmış güvenlik tedbirlerine uyunuz ve görev yerinize gelen, bulunan diğer kişilerinde bu tedbirlere uymasını sağlayınız.

Sonuçta alınan bütün tedbirler toplum sağlığı açısından büyük önem taşımaktadır. Kurallara uymayan kişileri uyarmakta biz özel güvenlik sektörü çalışanlarının sorumlulukları arasında yer almaktadır. Dünyamızı etki altına alan covid–19 pandemisi hepimizin çevresinde bulunan uzak – yakın birçok kişinin hayatını elinden aldı veya ağır bir şekilde hastalanmasına sebep oldu. Ayrıca ülkemiz açısından ciddi ekonomik hasarlar meydana gelmesine neden oldu. Bu yüzden biz de bu konuda insani vazife olarak genel kolluğa yardımcı olmalı ve katkı sağlamalıyız.

Maske – Mesafe – Temizlik kurallarına riayet etmemiz hepimizin sağlığı açısından son derece önemli. Bu sebepten dolayı görev alanımıza gidiş – gelişlerde sosyal mesafe kurallarına uymalıyız. Görev esnasında mümkün olduğunca maskemizi çıkarmamalı ve yakın temastan kaçınmalıyız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir