Özel Güvenlik Otomasyon Sistemi (ÖGNET)

5188 sayılı özel güvenlik hizmetlerine dair kanunun yürürlüğe girmesinin ardından özel güvenliğe dair tüm işlemleri yapabilmeniz için iki sistem bulunmaktadır. Birincisi ana sistem olan Emniyet Genel Müdürlüğü üzerinden, ikincisi ise yine sizi bu alana yönlendirecek e-devlet giriş sistemi üzerinden. Ama öncelikle bu sistemlere ÖGNET Sistemine Giriş yapabilmeniz için kayıt oluşturmanız gerekiyor. Özel güvenlik otomasyon sistemi, Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından geliştirilen bir sistemdir. Özel güvenlik elemanlarının, sınav sonucu öğrenme, evrak teslimi yapabilme, görev dağılımının takibi, adres değişikliği, itiraz ve dilekçe gibi birçok imkânı otomasyon sistemi ile yapmalarına imkân sağlar. Bunun için bu sisteme linki üzerinden giriş yapabilirsiniz. Ama giriş yapmanız için kayıt olmuş olmanız gerekiyor.

ögnet

İlk defa giriş yapacaksanız ve daha önce kayıt olmadıysanız kullanıcı adı bölümüne T.C. kimlik numaranızı gireceksiniz. Şifreniz ilk giriş için yine T.C. kimlik numaranız olacak. Daha sonra otomasyon üzerinden şifrenizi değiştirebilirsiniz. ÖGNET üzerinden giriş yaptığınızda 2 farklı alan sizleri bekliyor olacak. İlk alan olan Özel Güvenlik Personeli ve Aday Öğrenci Kısmı, İkinci alan ise; Şirket-Eğitim Kurumu Alarm İzleme Merkezi, Özel güvenlik izni alınan yer. Özel Güvenlik Hizmeti almak istediğinizde öncelikle Emniyet genel müdürlüğüne başvuru yapmanız gerekiyor. Başvurunuz esnasında sorumlu/yetkili kişi belirlenmesi gerekiyor. İzin takibinizi yapabilmeniz için sorumlu kişinin bilgileri ile giriş yapabilir, başvuru durumunuzu ve izin belgenizi bu sistem üzerinden görüntüleyebilirsiniz.

5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun kapsamında faaliyet yürüten Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Güvenlik Denetleme Başkanlığı ve Özel Güvenlik Daire Başkanlığı ile bağlı taşra birimleri projenin kullanıcısı olarak tüm iş ve işlemleri ve denetleme faaliyetlerini güvenli ve verimli bir şekilde yerine getirecektir. Anlık olarak sistemden raporlama ve istatistik bilgilere ulaşılabilmektedir.  Kurulan güvenli ağ ile Jandarma Genel Komutanlığı ve bağlı birimlerinin de ÖGNET’e erişimi sağlanmış olup; ülke genelinde yeknesaklık sağlandı.

5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun ve ilgili mevzuat hükümleri çerçevesinde özel güvenlik şirketleri, özel güvenlik eğitim kurumları, özel güvenlik hizmeti alan yerler ve özel güvenlik birimlerinin denetimleri Bakanlığımız ve Valiliklerce yapılmaktadır. Yapılan denetimlerde karşılaşılan sorunların giderilmesi ve uygulamada birlikteliğin sağlanabilmesi amacıyla, Emniyet Genel Müdürlüğünün 2019 Yılı Hizmet içi Eğitim Planı çerçevesinde 17-18-19/07/2019 tarihlerinde Merkez ve Taşra teşkilatında görevli 65 personelinin katılımıyla Gaziantep, 21-22-23/08/2019 tarihlerinde Merkez ve Taşra teşkilatında görevli 47 personelin katılımıyla Erzurum ilinde “Özel Güvenlik Uygulamalı Denetleme Semineri” gerçekleştirildi.

Gerçekleştirilen seminerlerin;

Birinci gününde aşağıda belirtilen konularında eğitimler verildi.

  • İllere Yazılan Emir Yazılar, İllerden Gelen Görüşlere Verilen Cevaplar
  • Denetleme Usul ve Esasları
  • Denetlemelerde Dikkat Edilecek Hususlar
  • Denetleme Uygulaması
  • Risk Analizi

İkinci gününde;

  • Gaziantep ilinde 24 özel güvenlik hizmeti verilen yer,
  • Erzurum ilinde 20 özel güvenlik hizmeti verilen yer denetlendi.

Seminerin son günü yapılan denetlemeler ile ilgili değerlendirmeler yapıldı.

5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun ve ilgili mevzuat hükümleri çerçevesinde kamu güvenliğini tamamlayıcı mahiyetteki hizmetleri yerine getiren özel güvenlik görevlilerinin daha etkin ve verimli çalışmaları için görev yerinde eğitime tabi tutulmaları gerekmektedir. Bu eğitimlerde görevlendirilen İl Özel Güvenlik Şube Müdürlüğü personelinin yetiştirilmesi ve alanında uzman personel tarafından güncel bilgiler ışığında hizmet verilmesini sağlamak amacıyla 2019 Yılı Hizmet içi Eğitim Planı çerçevesinde 27-28 Ağustos ve 02 Eylül 2019 tarihlerinde Ankara ilinde “Yerinde İnceleme ve Eğitim” gerçekleştirildi.

ögnet

Ögnet İçin İki Farklı Otomasyon Giriş Bulunmakta

egm.gov.tr/ozel-guvenlik-bilgi-sistemi üzerinden giriş yaptığınızda 2 farklı alan sizleri bekliyor olacak. İlk alan olan Özel Güvenlik Personeli ve Aday Öğrenci Kısmı, İkinci alan ise; Şirket-Eğitim Kurumu Alarm İzleme Merkezi, özel güvenlik izni alınan yer.

Özel Güvenlik Personeli ve Aday Öğrenci Kısmı

Bu kısma giriş yapabilmeniz için; “Özel Güvenlik Personeli ve Aday Personeli” linkini tıklayınız ve yukarıdaki giriş yönergelerini takip ediniz. Şirket-Eğitim Kurumu Alarm İzleme Merkezi, Özel güvenlik izni alınan yer. Buna da aynı şekilde Giriş yönergeleri ile giriş yapabilirsiniz.

Ögnet’e E-Devlet Sistemi ile Giriş

EGM resmi web sitesi üzerinden giriş yapabilme şeklini yukarıda gösterdik. Aynı zamanda, aynı şeyleri yapabileceğiniz otomasyon sisteminin bir benzeri de e-devlet portalında yer alıyor. Bunun için öncelikle turkiye.gov.tr  sitesine e-devlet şifreniz ve T.C kimlik numaranızla giriniz. Sol kısımlarda yer alan Emniyet Genel Müdürlüğü alanına giriş yapınız ve Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Güvenlik Bilgi Sistemi’ne tıklayınız. Burada da aynı sistemi görebilecek ve aynı hizmetlerden yararlanabileceksiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir