VIP ( Yakın Koruma ) Hizmeti

Yakın koruma, belli bir ücret karşılığında silahlı veya silahsız olarak kurum veya kişileri yakından koruyan, oluşabilecek olası tehlikelere karşı önceden tedbir alan, yakın koruma sertifikası almış eğitimli kişilerdir. Yakın koruma olabilmek için gerekli eğitimleri alarak bazı şartları yerine getirmek gerekir. Bu konumda çalışan güvenlik personelinin öncelikli amacı, hizmet ettiği kişiye veya kuruma yönelik oluşabilecek her türlü tehdit ve tehlikeye karşı tedbir almak ve önlemeye çalışmaktır. Bununla da kalmayıp bilgi toplama, planlama ve elektronik destek sağlamak gibi caydırıcı, önleyici niteliklere sahip olmalılardır.

Yakın Koruma Nasıl Olunur?

Bir kişinin yakın koruma olabilmesi için yakın koruma eğitimlerini almak suretiyle, bazı şartları yerine getirebilmelidir. Özel sertifika almadan yakın koruma olmak söz konusu değildir. Deneyimli bir ekip tarafından alınan eğitim sonrası alınan sertifika ile yakın koruma olabilirsiniz. Bu iş için öncelikle 5188 sayılı kanun gereği sertifikanızı almalısınız. Yakın koruma olmak isteyen bir kişi, bu kurumların eğitim programlarına dahil olup belirli bir başarıya sahip olduktan sonra yakın koruma olabilme imkanı söz konusudur.

Eğer bir kişinin özel güvenlik sertifikası bulunmuyor ise, resmi olarak yakın koruma işini yapması söz konusu olmayacaktır. Yakın koruma olmak konusunda bir karar verenlerin, zorlu arazilerde, savaş ortamlarında ve gergin kalabalık ortamlarda sakin kalma yeteneklerinin olması önemlidir. Yakın koruma olmak ciddi anlamda bir fiziki yeterliliğe sahip olmayı gerektirmektedir. Bunun yanında kişinin belirli bir boy ve kiloya sahip olması gerekmektedir.

Ayrıca dövüş ve silah eğitimleri almak ve 5188 Sayılı Kanun kapsamında silah taşıma ruhsatına sahip bulunmak gerekmektedir.  VIP güvenlik sağlamak üzere çalışan personeller, silahlı özel güvenlik temel eğitim kursunu tamamlayarak özel güvenlik sertifikası almaya hak kazanmış, mesleki yeterliliğe sahip, sürekli eğitim felsefesi ile kendini geliştiren, deneyimli ve güçlü sezgileri ile gerekli önlemleri alabilecek nitelikteki personeller arasından titizlikle seçilir.

Yakın koruma adayı,  5188 Sayılı Kanun’a uygun özel güvenlik sertifikası alabilmek için devletin düzenlediği sınavlardan en az 70 puan almalı, silahlı (120 saat) ya da silahsız (90 saat) yakın koruma eğitimini başarıyla tamamlamalıdır. Yakın koruma eğitimi, yaya, elektronik ve araçlı koruma hizmetlerinin en iyi şekilde verilmesini sağlamaktan geçer. Bu eğitim kapsamında; ilkyardım eğitimi, terör eğitimi, patlayıcı madde eğitimi,  ileri sürüş teknikleri eğitimi, silah-tabanca bilgisi ve atış eğitimi verilmektedir. Yakın koruma adaylarına ileri atış teknikleri yaptırılarak başarı oranları ölçülmekte, %70 ve üzerinde başarı oranına sahip olan adaylar yeterlilik testinden geçerek yakın koruma olmaya hak kazanmaktadır.

Yakın Koruma Olma Şartları Nelerdir?

Yakın koruma olmanın genel şartlarını şu şekilde sıralayabiliriz;

 • İstenen fiziki yeterlilikleri karşılıyor olmak,
 •  Türkiye vatandaşı olmak,
 • Lise veya dengi kurumdan mezun olmak,
 • Herhangi bir suç kaydının bulunmuyor olması,
 • Katıldığı özel güvenlik sınavından başarı sağlamak,

Cumhurbaşkanı Koruması Nasıl Olunur?

Yakın koruma memuru olabilmek için öncelikle bazı şartları sağlıyor olabilmeniz gerekmektedir. Oldukça düzgün bir fiziğe sahip olmak, diksiyonu düzgün olmak, okulunda üstün başarılı bir öğrenci olmak, yabancı dil bilmek, 18 yaşını doldurmuş olmak sağlıyor olmaları gereken şartların başında yer almaktadır. Cumhurbaşkanı korumaları genellikle polis okullarından seçilmektedir. Mezuniyetine az kalmış veya mezun olmuş kişiler, alanında uzman eğitmenler tarafından ziyaret edilir ve bu mesleği yapmaya gönüllü kişileri seçerler. Koruma memurları tamamen gönüllülük esasına göre seçilir ve daha sonra başarı durumlarına ve koruma memuru olabilmek için sağlamaları gereken şartlara göre ilk aşamada birçoğu elenir. Cumhurbaşkanı yakın koruması olmak isteyen adayların geçmişi detaylı bir incelemeye tutulur. Herhangi bir suça karışmış kimseler koruma memuru olarak görev alamazlar.

Mülakat aşamasından da başarıyla geçen adaylar ise almış oldukları eğitimin yetersiz olduğu tespit edilirse yeni bir eğitime daha tabi tutulurlar. Burada iş hakkında önemli hususları öğrenirler, silah becerilerini geliştirirler ve ekip olmanın gerekliliklerini öğrenirler. Eğitim sürecinin sonunda ise kişi artık cumhurbaşkanı koruması olmak için gerekli niteliklere sahip olur ve görevine başlar.

yakın koruma

Yakın Koruma İş İmkanları Nelerdir?

Yakın koruma eğitimini başarıyla tamamlayıp sertifikasını almış kişiler için iş imkanı oldukça fazladır. Bunlardan birkaçına örnek vermek gerekirse şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Devlet bankaları
 • Özel bankalar
 • Devlet hastaneleri
 • Özel hastaneler
 • Alışveriş merkezleri
 • Gezi ve park alanları
 • Kişiye özel ev veya ofisler
 • Korunma gerektiren kişiler
 • Ticaret merkezleri
 • Fuarlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir