Teknolojinin Özel Güvenlikteki Yeri ve Kolaylaştırıcı Teknolojiler

Teknoloji ve elektronik son yıllarda hayatımızı kaçınılmaz bir şekilde etkilemiştir. Teknolojinin özel güvenlikteki yeri de kaçınılmaz çok büyüktür.  Bundan 20 yıl öncesine kadar cep telefonları lüks olarak görülürken hayatımızın en önemli ihtiyacı haline gelmiştir. İnternet bir evde olmazsa olmazlar arasındadır. Daha ilkokul seviyesinde çocuklar bilgisayar kullanmakta, arkadaşlarıyla mesajlaşmakta ve internet üzerinden tanıdıklarına resim gönderebilmektedirler.

Özellikle bankacılık işlemlerinin ev ve ofis ortamında yapılması teknolojinin getirdiği kolaylıklar arasındadır. Teknolojinin getirdiği bu gibi avantajlar sayesinde toplumsal kabiliyetler artmış, daha fazla otomasyon daha fazla kazanç anlamına gelmiştir. Teknolojideki bu yenilikler doğal olarak güvenlik sistemlerini de yenilemiştir. Gelişen elektronik, güvenlik sistemlerinin fonksiyonel bir parçası halini almıştır. Örneğin yanlış alarmı önlemek için güvenlik sistemlerinin işlevsel kabiliyeti artırılmış, çevre donanımları ile merkezi istasyonun haberleşmesi hızlandırılmış ve bina giriş-çıkışları akıllı kartlarla daha da özellikli hale getirilmiştir.

Günümüzde internet-intranet elektronik marketlerden de kolaylıkla alabileceğimiz birçok alarm sistemlerinin ve kapalı devre televizyon sistemlerinin araçları haline gelmiştir. Gelişen teknolojinin sunduğu gelişmiş ve akıllı elektronik sistemlerle zenginleşen güvenlik araçları, bu araçları kullanan güvenlik görevlilerinin birtakım teknik bilgilerle donatılması zorunluluğunu ortaya çıkarmıştır. Bu sebeple bir güvenlik görevlisinin gelişen teknolojiye ayak uydurması ve belli bir elektronik sistem üzerinde profesyonel olması gerekmektedir. Burada yapılması gereken elektronik güvenlik sisteminin bütünü yerine kullanılmasını onlara öğretmektir. Çünkü profesyonel anlamda güvenlik görevlisinden yıllardan beri beklenen fiziksel güvenliktir.

lektronik donanımlar sadece onlara yardımcı olacak, onların işlerini kolaylaştıracak unsurlardır. Bu yüzden bir güvenlik görevlisinden bir elektronik güvenlik sisteminin kurulması, sistem ayarlarının yapılması ve çalışma mantığını bilmesi beklenmemelidir. İnsanlar yıllar boyu kendilerini tehdit eden unsurlara karşı önlem alma ihtiyacı duymuştur. Tehdit insanları, canlıları veya kuruluşları riske sokabilecek eylem ve olaylardır.

Risk ise belirli bir tehlikeli olayın meydana gelme olasılığı ile bu olaydan ortaya çıkabilecek zarar veya hasarın şiddetinin tahminidir. Risklere karşı önlem almak için kullanılan elektronik güvenlik sistemleri günlük hayatımızın bir parçası haline gelmiştir. Modern bir güvenlik sistemi yapısal olarak elektronik bileşenler dizisi olarak algılama, değerlendirme ve tepki vermek için tasarlanır. Örneğin modern güvenlik sistemi herhangi bir odadaki hareketi algılar, bu hareketin tehdit olup olmadığına karar verir ve karşı tedbirini alır. Burada insan faktörünü de unutmamak gerekir. Bahsedilen modern güvenlik sisteminin akıllı teknolojiler kullandığı varsayılmıştır. Bu sebeple teknolojinin özel güvenlikteki yerini iyice kavramalıyız. Fakat genel anlamda bir güvenlik sisteminin kullanıcıları olan güvenlik görevlileri algılanan hareketin yorumunu yapmak durumundadırlar. Bu yüzden kullanılan güvenlik sistemi hakkında karar verecek düzeyde bilgiye sahip olmalıdırlar.

Güvenlik Sistemlerini Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Risk analizi yapılarak kuruluşun güvenlik ihtiyacı belirlenmiş olur. Hazırlanan risk raporuna göre kuruluşun hedeflerine uygun etkin bir güvenlik sisteminin bileşenlerinin seçimi önem kazanmaktadır. Etkin bir güvenlik sisteminin dört temel fonksiyonel elemanı vardır. Bunlar tespit, değerlendirme, geciktirme ve karşılık vermedir. Bu elemanlar, verilen sıraya göre görevlerini yerine getirirler. Tespit etme sınırı aşarak işletmeye giren özel bir hareketli hedefin fark edilmesidir. Bunun için kullanılması gereken güvenlik sistemleri şunlardır:

• Belirlenen hedeflere uygun iç algılayıcılar

• Belirlenen hedeflere uygun dış algılayıcılar

• Alanlara özgü alarm kaynakları

• Sürekli bağlantılı halka veya alan çevreleyici sistemler

Teknolojinin Özel Güvenlikteki Yeri ve Önemi

Özel güvenlik hizmetlerinde teknolojik gelişmeler çok önemli bir yere sahiptir. Gün geçtikçe gelişen teknolojinin yanı sıra, bu teknolojiye ayak uydurup eş zamanlı çalışmayı sürdürecek güvenlik personelinin de yetişmesi çok önemlidir. Teknolojinin özel güvenlikteki yeri sadece güvenlik kameraları olarak düşünülmemelidir. Güvenlik sistemleri hayatımızın her alanında bizleri koruyacak kadar çok çeşittedir. Evinizde, ofisinizde ve araçlarınızda alacağınız tedbirlere bağlı olarak güvenlik sistemleri de çeşitlenmektedir.

  • Ev içi güvenlik sistemleri
  • Ofis güvenlik sistemleri
  • Araç güvenlik sistemleri
  • Elektronik güvenlik sistemleri
  • Alarmlı güvenlik sistemleri
  • Kapı güvenlik sistemleri
  • Kamera güvenlik sistemleri

Bu sistemlere uyum sağlayan, kalifiye güvenlik personellerinin yetişmesi için bizler uzman kadromuzla sizlere hizmet sunuyoruz. Gelişen teknolojiyle birlikte güvenlik personellerinin de sorumluluğu artarken aynı zamanda işleri kolaylaşmıştır. Yalnızca şunu unutmamalıyız güvenlik teknolojileri hiçbir zaman tek başına yeterli değildir. Yaşanabilecek olumsuz olaylara karşı her zaman tetikte olan, düzenli olarak devriye gezen güvenlik personellerimiz, güvenlik teknolojileriyle uyum içerisinde çalışmayı sürdüreceklerdir.tekn

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir