Suya Batmakta Olan Bir Arabadan Nasıl Çıkarız ?

Suya batmakta olan veya denize düşmüş bir arabadan çıkabilmek sanıldığı kadar kolay değildir ve bu durum ölümlere sebep olmaktadır.

Denize düşmüş bir araçtan çıkabilmek için ilk başta eğer yapabiliyorsak araç suya düşerken veya düştüğünde hemen camları açmalıyız .Bu durumda camdan dışarı çıkmamız mümkün olabilecektir.

Ancak camları açamadıysak ve araç suya batmaya başladıysa bu durumda araç kapıları iç dış basınç farkından dolayı muhtemelen açılmayacaktır. Otomatik veya manuel olarak camları  açamadığımızı da düşünürsek aracın içerisine su dolarken kapıyı açmamız mümkün olmayacaktır.

Böyle bir durumda yapmamız gereken aracın içindeki suyun baş hizamıza kadar ulaşmasını sakince beklemek ve kapıyı fazla zorlamamak olmalıdır. Araç içi su sviyesi baş hizamıza ulaştığında büyük ihtimalle iç ve dış basınç eşitleneceğinden kapılar kolaylıkla açılacaktır. Böylece kapıyı açıp su yüzeyine çıkabiliriz. Araç içine su dolarken panik yapmamak ve nefesimizi  kontrollü bir şekilde harcamak su yüzeyine çıkışımız sırasında çok faydalı olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir