SUÇLUYU YAKALAMAK DEĞİL SUÇU CAYDIRMAK…

Güvenlik görevlilerinin görevleri nelerdir? Güvenlik görevlilerinin sorumlulukları nelerdir? Özel güvenlik görevlisi olmak ister misiniz? Eğer bu konularla ilgileniyorsanız bu yazımız tam size göre…

Polis teşkilatında çalışanlar ve diğer kanun uygulayıcılar suç ve şiddet olaylarına anında müdahale etmek üzere eğitim alırlar. Olay sonrası müdahale üzerinedir görevleri. Ancak özel güvenlik görevlilerinin durumları çok daha farklıdır. Özel güvenlik görevlileri önleyici bir yaklaşıma sahip olmalıdır. Başka bir deyişle güvenlik görevlileri risk oluşumunu engellemeli ve suç daha gerçekleşmeden ortadan kaldırmalıdırlar. Özel güvenlik görevlilerinin amaçları olayları sonlandırmak değil, olayların ortaya çıkmasını engellemektir. Özel güvenlik personeli olarak çalışan kişilerin başlıca 8 görevi ise şunlardır;

1. Özel güvenlik görevlileri görünür olmalılardır. Suçların meydana gelmesini caydırmalı ve suç işleme niyetinde olan kişilerin rahat hareket etmelerini engellemelilerdir.

2. Özel güvenlikler uyanık olmalılardır. Dikkatleri işlerinde olmalı ve çevrelerinde olanların farkında olmalılardır.

3. Olası bir kriz durumunda doğru ve çabuk müdahalede bulunmalılardır.

4. Her durumu rapor etmelilerdir.

5. Öngörülü olmalılardır. Üstesinden gelemeyecekleri bir olayla karşılaştıklarında polislere haber vermelilerdir.

6. Görev yaptıkları alan ve binalara girenleri kontrol etmeleri gerekir ve güvenlik kameraları aracılığıyla takibe devam etmelilerdir.

7. Görev yaptıkları yerde insanlar arasındaki mevcut sükuneti korumaları gerekir. En ufak bir gerginlik sezdikleri noktada uyarıda bulunmalılardır.

8. Konukları, ziyaretçileri karşılamalılardır. Görev yapılan yere göre elbette beklentiler değişebilir. Örneğin hastanede görev yapan bir özel güvenlik görevlisi iseniz; hastanenin danışma birimine hastalıkları yönlendirmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir