Özel Güvenlik Görevlisinin Risk Karşısında Tutumu

Bir güvenlik görevlisinin en önemli görevi, sorumlu olduğu kişi ve kuruluşun huzur ve güvenliğini sağlamaktır. Bunu sağlayabilmek için belirli görev tanımları vardır. Ama görevleri bunlarla sınırlı değildir. Güvenliği sağlarken beklenmedik risklerde oluşabilir. Bu en baştan kabul edilmelidir. Çünkü güvenliği sağlamak sadece gözetleyip, nöbet tutarak sorumluluğunda olan görevi yapmak değildir. İyi bir güvenlik görevlisi karşılaşılabileceği risklere karşı uyarılmış, hazırlıklı bir şekilde, algıları  açık  olarak müdahale edebilecek şekilde eğitilmiş ve buna hazır olmalıdır.
Bir alışveriş merkezi ya da büyük bir iş merkezi terör, bombalı saldırı gibi risklere karşı açıktır. Ya da bir banka, bir döviz  bürosu soygunlara karşı risk altındadır. Bu gibi riskleri tamamen ortadan kaldıramayız. Ama olası riskleri tespit edebilen, iyi eğitim almış bir güvenlik görevlisi çevresini iyi gözlemleyip, olayları iyi yorumlayabilirse gerekli önlemler alınabilir, ya da olağandışı bir duruma çevik ve akıllıca müdahale edebilen bir güvenlik görevlisi, oluşabilecek zararı en aza indirebilir. Bunun yolu  da görevine doğru odaklanmış bir güvenlik görevlisinden geçer. Böylece görevine yeterince hakim olabilir.
 Sonuç olarak güvenlik görevlisi de bir insandır. Dikkati dağılabilir. Ama özel güvenlik eğitimi alırken, bilinçli bir şekilde olası risklere karşı  eğitilen bir özel güvenlik görevlisi daha bilinçli bir şekilde görevine odaklanır. Birçok risk senaryosuna karşı hazırlıklı bir şekilde görevinin başında olan güvenlik görevlisi olası bir risk durumunda olaya daha kolay müdahale eder. Ve zarar hiç ya da en az hasarla atlatılabilir. Bunun yolu da risklere karşı iyi hazırlanmış bir özel güvenlik görevlisinden geçer.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir