Konum Bilgilerinizi Paylaşmayı Nasıl Durdurursunuz ?

konum-bilgilerinizi-paylasmayi-nasil-durdurursunuz-7188

İnternet dünya çapındaki insanlarla iletişime geçmemize yardımcı olur . Ancak Bilgilerinizi paylaşmamanız gereken bazı kişiler de vardır. Bunun hakkında düşünmek çok hoş olmasa da paylaşımlarınızı görenler sadece arkadaşlarınız ve aileniz değildir, içlerinde kötü niyetli ve suça meyilli kişilerin de olduğu bir kesim de eş zamanlı olarak gönderilerinizi görebilir.

Yani, arka bahçede oynayan çocuğunuzun fotoğrafını çektiğinizde, sosyal medya üzerinde paylaşırsanız fotoğraf çektiğiniz yerin konum bilgilerine erişilebileceğini bilmelisiniz.

Fotoğraf çektiğiniz zaman, fotoğrafla birlikte teknik veriler yaratılır ve depolanır. Yaratılan veri konum bilgisini içerdiği zaman coğrafi etiket halini almış olur.

Ne yaparsanız yapın bu verilerin fotoğrafla beraber ortaya çıkmasına engel olamazsınız. Neyse ki iyi haber şu; siz bu depolanan verileri görebilirsiniz ve istemediğiniz kişilerin görmesini engellemek adına bunları silebilirsiniz.

Yabancıların Konum Bilgilerinizi Görmelerini Nasıl Engellersiniz?

Bazı kişilerin sosyal medya hesaplarında çocukların ve gençlerin bulunduğu sayısız özel fotoğrafları bulunur. Fotoğrafları paylaşmadan önce biriken verileri silmeyi unutmamalısınız.

Konum Servislerini Güvenli Olarak Kullanmak İçin Bazı Öneriler

Akıllı telefonunuzun ve dijital kameranızın GPS özelliğini kapatın: Fotoğraflarınızı online olarak paylaşacaksanız bu ilk adım çok önemlidir. Coğrafi etiketleme özelliğini kapatma talimatları cihazdan cihaza farklılaşabilir.

Sosyal Mecralarda ve Foto Paylaşım Sitelerindeki Gizlilik Ayarlarınızı Kontrol Edin: Fotoğraflarınızı sadece aile ve arkadaşlarınızla paylaşıyor olduğunuzda emin olun. Aynı zamanda, size gelen arkadaşlık tekliflerini kabul etmeden, gerçek hayatta tanıdığınız kişiler olmasına özen gösterin.

Son olarak, paylaştığınız fotoğrafları ne zaman ve ne hakkında olduğuna dikkat edin: Bulunduğunuz bir yerde fotoğraf paylaşmak istiyorsanız ve yer bildiriminde bulunacaksınız, evinize döndüğünüz zaman bu paylaşımları yapın. Böylece istenmedik durumlar ile karşılaşma riskinizi minimum seviyeye indirmiş olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir