Hamile Ve Çocuklu Annelerin Güvenlik Kontrolü Nasıl Yapılmalı ?

HAMİLE VE ÇOCUKLU ANNELERİN GÜVENLİK KONTROLÜ NASIL YAPILMALI?
Günümüzde havaalanları, büyük iş merkezleri ve alışveriş merkezleri gibi birçok yerin güvenlik kontrol noktalarının vazgeçilmezi x-ray cihazları ve kapı ve el detektörleridir. Bunlar güvenlik görevlilerinin işini kolaylaştırdığı gibi aynı zamanda kullanıldıkları yerlerde güvenliğin sağlanması açısından büyük önem taşır.
X-ray cihazları çanta, bavul, koli,zarf gibi eşyaların içini açmadan,üzerinden X ışını geçirerek ekranından, güvenlik görevlisinin kontrollerini yaptığı aletlerdir. Cihazın ekranında madde tanınmasını kolaylaştıran programlar vardır. Örneğin demir,gümüş kurşun,altın gibi maddeler mavi renkle,daha az yoğun maddeler yeşil renkle,hidrojen,karbon,kağıt,tekstil ürünleri,tahta ve su gibi maddeler açık kahverengi veya turuncu olarak görünür. Güvenlik görevlileri  bu cisimleri ekrandan inceler. Ve cismin içinde şüpheli bir şey tespit edilirse,eşya sahibine açtırılıp kontrol ettirilir. Bu kontroller yapılırken etrafa radyasyon yayılmaz. Çünkü eşyaların geçtiği yerler kurşun kaplı bir maddeden yapılmıştır
İnsanların üst aramaları ise kapı detektöründen  geçirtilerek ve el detektörüyle arama yapılarak olur. Bu detektörler x ışını yayarak değil, manyetik alan mantığıyla çalışıp insanların üzerindeki metal eşyaları tespit ettiği için radyasyon yaymaz.
Toplumumuzda hamilelerin ve çocukların kapı detektörlerinden geçirilmemesi gerektiğine dair yaygın bir düşünce vardır. Ve günümüzde terör saldırılarının artmasıyla alınan sıkı güvenlik önlemleri uygulanırken, bu konuyla ilgili sıkıntılar yaşanabiliyor. Hava alanları, iş merkezleri, büyük alışveriş merkezleri gibi yerlerde, hamileler ve çocuklu anneler buralardan geçmek istemiyor. Bilinenin aksine uzmanlar bu kontrol noktalarından geçilmesinin, hamile annelere ve çocuklara zararı olmadığını söylüyorlar. Manyetik alan mantığıyla çalışan detektörler, bir buzdolabı mıknatısından çok daha az etkilidir. Yani radyasyon yaymazlar. Ancak birçok uzman görüşüne rağmen hamile anneler ve bebekler için kesin güvenli diyemeyiz. Risk almamak adına hamile annelerin, bebeklerin ve çocukların  geçişleri ve güvenlik kontrolleri geleneksel arama yöntemleriyle yapılmalıdır. Bu yüzden önemli kontrol noktalarında bayan güvenlik görevlisi bulunması gerekmektedir.
Sizlerin güvenliği için denetimlerini yapmak zorunda olan güvenlik görevlileri, kontrol noktalarında şüpheli bir durum gördüklerinde ya da rutin kontrollerini yaparken onlara yardımcı olup, işlerini kolaylaştırmalıyız.  Çünkü her şey  sizin güvenliğiniz için.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir