Güvenlik Görevlilerinden Beklenenler

Özel güvenlik görevlisi olarak çalışırken iş tanımınızı, vermek durumunda olduğunuz hizmetin sınırlarını, bu işleri yapabilmek için gerekli nitelikleri ve en önemlisi de yerine getirmeniz gereken sorumlulukları bilmeniz gerekir.

Özel güvenlik görevlilerinin sorumlulukları söz konusu olduğunda düşünülmesi gereken birçok faktör vardır. Elbette ki en önemli sorumluluk; sorumlu olunan kişi ya da mülkiyetin güvenli ve huzurlu ortamını sürdürmektir. Güvenli ortamı sürdürmek için de uygulanması gereken bazı rutin prosedürler vardır.

  • Devriye atarak bina ve çalışanların güvenliğinin sağlanması
  • Usulsüzlük ve meydana gelen olaylarla ilgili rapor hazırlamak
  • Kapıları ve pencereleri yetkili olmayan kişilerin girişlerini engellemek amacıyla kontrol edilmesi
  • İzleme ve takip ekipmanlarının kullanımı
  • Binaları ve giriş noktalarını kontrol etmek
  • Alarm sistemlerinin doğru çalışıp çalışmadığını kontrol etmek

Özel güvenlik görevlilerinin sorumluluklarının farkında olmaları, güvenliği sağlamak için gerekli önlemleri alabilmeleri açısından da önemlidir. Özel güvenlik görevlileri kendi hareketlerinden de eş değerde sorumludurlar. Özel güvenlik hizmeti alan firmaların ise özel güvenlik görevlilerinden bekledikleri; sorumluluklarını yerine getirmeleri ve getirirken de hizmet verdikleri kurum kültürüne uygun davranmaları, insan ilişkilerinin iyi olması, iletişim becerilerinin iyi olması, tam fiziki ve duygusal kontrole sahip olmalarıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir