Özel güvenlik görevlisi olabilmek için öncelikle TC vatandaşı olmak ve sabıka kaydı bulunmamak gerekir. Kamu haklarında men edilmemiş olmak gerekir. Bir eğitim kurumundan mutlaka özel güvenlik eğitim kursu almak gereklidir.  Eğitim sonunda Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yılda 5 veya 6 kez düzenlenen ÖGG (Özel Güvenlik Giriş)sınavına girilmesi gereklidir. Bu sınav test olarak hazırlanır. Özel güvenlik sınavlarında geçmek kalmak diye bir şey yoktur. 60 puandan aşağı not alanlar tekrar diğer yapılacak sınavlara katılabilirler.

Özel Güvenlik Eğitimi Nasıldır?

Özel güvenlik için eğitim mutlaka özel güvenlik eğitim kursu ile olur. Özel güvenlik Kursu sonucu uygulanan sınavlardan başarıyla çıkan adayların alacağı sertifikalar ilgili bakanlıkça onaylanır ve sınav sonucu aldıkları puanlar bu sertifikalara işlenir. 5 yılda bir yenilenmesi zorunlu olan bu sertifikalar için başvurular her seferinde aynı işlemden geçer.  Genel kolluktan emekli olanlar ve Özel Güvenlik Meslek Yüksek Okulundan mezun olanlar da 5 yılda bir yenileme yaptırmak zorundadır. Bunun nedeni bilgileri güncellemek, yeniliklerden haberdar olmak içindir.

Kimler Özel Güvenlik Olabilir?

Özel güvenlik görevlisi olmak için TC.  vatandaşı olmak zorunludur. Silahlı ve silahsız özel güvenlik olma şartı farklıdır. Silahlı özel güvenlik için 21 yaşını doldurmuş olmak ve en az lise diplomasına sahip olmak gerekir. Kurslarda da silah bilgisi ve atış ders saatlerini tamamlamak gerekir. Silahsız özel güvenlik kimlik kartı alacakların ise 18 yaşını doldurmuş ve en az ortaokul / ya da İlköğretim (8 yıl) mezunu olmak gerekir.

Özel Güvenlik Kimlik Kartı Yenilenmeli Mi?

Evet. Yasa gereği 5 yılda bir özel güvenlik kimlik yenileme yapılmalıdır. Eğer zamanında özel güvenlik kimlik yenilenme eğitimi alınmazsa 5188 sayılı kanun gereği kişiler özel güvenlik görevlisi olarak görev yapamazlar. Yenileme eğitim kurslarına kayıt yaptırmak için, sorumluların adaylara geri dönüş yapmaları için Özel Güvenlik Kimlik Yenileme Eğitimi ön kayıt formunu adayların doldurmaları gerekir. Yenileme eğitimi için harç yatırma, Nüfus Cüzdan Fotokopis, Güvenlik Kimlik Kartı Fotokopisi, Diploma fotokopisi, 4 Adet Biyometrik Fotoğraf (3,25×2,5 cm ebatlarında) hazırlama işlemlerini yeniden yapmaları gereklidir.