Gittiğiniz Etkinlik Alanının Bombalı ve Silahlı Saldırılara Karşı Yeterli Güvenlik Önlemlerine Sahip Olup Olmadığını Nasıl Anlarsınız?

Evet özellikle son zamanlarda sıkça kafamızı kurcalayan bir soru. ” Acaba gideceğim konser alanında yeteri kadar güvenlik önlemi alınıyor mu?”

İnsanların toplu olarak bulunduğu alanlar insanlık tarihi boyunca teröristler tarafından hedef haline gelmişlerdir. Bu konuda Devletler vatandaşlarının etkin bir şekilde güvenliklerini sağlamakla yükümlüdür. Vatandaşlarda bilinçli bir şekilde tehdit olarak algıladıkları unsurları ivedi bir şekilde yetkililere bildirmelidir. Bu konuda vatandaşların bilinçlendirilmeleri, bu tarz olayların önlenmesinde büyük önem taşımaktadır.

Şimdi biz bu olaylara “Özel Güvenlik” yaklaşımıyla bakacak olursak ; Gittiğimiz alanlarda yeterli güvenlik önlemlerinin alınıp alınmadığını nasıl anlarız? Tabii ilk başta bakmamız gereken yer alan girişleridir. Alan girişlerinde bir X-Ray tarama cihazı yer alması çok önemlidir.Bu cihazlar çantaların içindeki nesnelerin belirlenmesinde çok verimlidirler. Ayrıca kapı tipi geçiş detektörleri ve el detektörleri ile de tehlikeli metal araması yapılabilmektedir. Gideceğimiz alanda ilk başta girişte bu tarz cihazlar kullanılıyor mu? Bunlara dikkat etmek gerekir.

Ayrıca alan yakınına dışarıdan sivil araç alınıp alınmaması hususu da bombalı saldırılar diyebileceğimiz saldırıları önleme açısından büyük önem arz etmektedir. Alanlara güvenli bir mesafeye kadar araç kabul edilmesi güvenlik önlemlerinin tam olarak sağlanmasında büyük önem taşımaktadır.

Giriş kapısında detektör veya x-ray cihazı başında En az 1 adet Bay ve 1 Adet Bayan Güvenlik görevlisi mevcut mu?

Çanta ve üst aramalarının etkin bir şekilde yapılıp yapılmadığını anlamak için bu kriter önemlidir.Yeterli sayıda ve uzmanlık sertifikasına sahip bay ve bayan güvenlik görevlilerinin alan girişinde arama faaliyeti  yapması gerekmektedir. Bayan üst aramalarını ve çantalarının kontrolünü bayan güvenlik görevlilerinin yapmaları gerekmektedir.Aynı şekilde bay güvenlik görevlileri de yalnızca bayların üst aramalarını yapabilmektedirler. Çok acil müdahaleler ve şüphe uyandıran haller dışında bu konu önemlidir.

Günümüzde Güvenlik alanında yaşanan teknolojik gelişmeler sayesinde çok etkin güvenlik, araç tarama cihazları geliştirilmektedir. Bu cihazlarla ilgili ayrıntılı bilgilere diğer yazılarımızda değineceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir