Can ve mal güvenliğinin sağlanması için kurum ve kuruluşlarda özel güvenlik görevlileri görev almaktadır. Talebin çok olması nedeni ile artık oldukça popüler olan bir meslek haline gelmektedir. İzmir güvenlik kursu veren yerler dahinde gerekli eğitimler tamamlanarak, güvenlik sertifikası alınmakta ve sorunsuz bir şekilde göreve başlanabilmektedir.

İzmir güvenlik şirketleri dahilinde gerekli eğitimler alınabilmektedir. Bireylerin öncelikli olarak silahlı veya silahsız olarak kursa kayıt yaptırmaları gerekmektedir. 18 yaşını dolduranlar silahsız güvenlik sertifikası alabilirken, 21 yaşını dolduranlar ise silahlı güvenlik sertifikası alabilmektedirler. İzmir güvenlik kursu fiyatları ise oldukça uygun fiyatlarda olmaktadır ve isteyen herkes kolay bir şekilde kursa kayıt yaptırabilmektedirler.

Kursa ise gerekli evraklar tamamlandıktan sonra kayıt olunabilmektedir. Özel güvenlik kursunda ise birtakım dersler alınmaktadır. Alınan bu eğitimlerden sonra ise kursa Emniyet Genel Müdürlüğünün gerçekleştirmiş olduğu sınavlara girilmekte ve başarılı bir şekilde sınavı tamamlayanlar sertifikayı almaya hak kazanmaktadırlar. Özel güvenlik kursunda ise güvenlik hukuku, ilkyardım bilgisi, kalabalık yönetimi, etkili iletişim, yangın güvenliği, kişi koruma, güvenlik cihazları gibi eğitimler verilmektedir. Güvenlik kurslarında ise devam zorunluluğu bulunmakta olup; devamsızlık hakkı bulunmaktadır.

Özel Güvenlik Sertifikası Nasıl Alınır?

Kursa kayıt aşamasında gereken evraklar arasında ise diploma fotokopisi, sağlık raporu, adli sicil kaydı, nüfus cüzdanı fotokopisi, fotoğraf ve ikametgah gerekmektedir. Bu evraklar herhangi bir engeli bulunmayanlar eğitim almaktadırlar. Güvenlik kurslarında eğitimler tamamlandıktan sonra adaylar Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yapılmakta olan sınava tabii tutulmaktadırlar. Sınav ücreti yatırıldıktan sonra adaylar sınava girmektedirler. Sınavdan ise en az 60 puan almak gerekmekte olup; 60 puanı geçenler sertifika almaya hak kazanmaktadırlar. Bir adayın ise 5 defa sınava girme hakkı bulunmaktadır. Silahsız sertifika almak isteyenler ise toplamda 100 soruluk bir sınava tabii tutulmaktadırlar. Silahlı özel güvenlik sertifikası almak isteyenler ise toplamda 25 soruluk bir sınava girmektedirler ve sınavda soruların puan değeri 2 olmaktadır. Daha sonrasında adaylar uygulamalı sınava girmektedirler. Bu aşamada ise adaylar 5 adet atış gerçekleştireceklerdir. Yapılan atışlar ise 10 puan değerinde olmaktadır.

İletişim Formu

[NEXForms id=”17″]