Evde Güvenlik Hizmetleri ve Alınması Gereken Tedbirler

Evde Güvenlik Hizmetleri ve Alınması Gereken Tedbirler

Özellikle pandemi sürecinde hepimiz evlerimize kapanmak zorunda kaldık. Bu hastalıklardan korunabilmemiz için gerekli bir güvenlik tedbiridir. Peki evimizde, Ailemiz ile yaşadığımız alanda güvenliğimizi nasıl sağlayacağız?

Bu konu ucu oldukça açık bir konudur. Elbette site ortamında yaşıyorsak giriş çıkışların kontrol altında tutulduğu, Özel Güvenlik Görevlilerinin çalıştığı ortamlarda güvenliğimiz en üst düzeyde sağlanmakta ve olaylara anında müdehale edilebilmektedir.

Ancak evimizin içinde de almamız gereken güvenlik tedbirleri mevcuttur. Bunlara değinecek olursak;

Ev İçi Akıllı Güvenlik ve Alarm Sistemleri

Evimizin içinde aktif halde bulunan ve şifreli olarak kullanılan özel güvenlik sistemleri içerdikleri çeşitli fonksiyonlar ile gerekli tedbiri almamızda bize yardımcı olacak unsurlardır. Evimize izinsiz bir giriş olduğunda çalışacak alarm sistemleri bu konuda bizi koruyacaktır.Ayrıca kapımızın önüne gelen kişilerden haberdar olmamızı sağlayacak ve bu konuda evimize izinsiz girişin önlenmesinde bize yardımcı olacaktır.

Alarm sistemleri çeşitli giriş onayları ile izin vermekte ve kontrol edilebilmektedir. Bunlar arasında en çok kullanılan şifreli giriş kontrol yöntemidir.Ancak şifrenin yeterli olmadığı ve gizliliğinin sağlanamadığı durumlarda parmak izi, avuç içi okuyucu giriş kontrol sistemlerini kullanmak güvenliğimizi sağlama açısından daha yararlı olacaktır.

İzinsiz girişlerin olması durumunda gerekli güvenlik kolluk güçlerine ya da site girişinde bekleyen özel güvelik görevlilerine haber verip müdehale edilmesini sağlayabiliriz.

Yangın ve Gaz kaçağı Sistemleri

Evimizde oluşabilecek yangın veya gaz kaçağı durumlarında bizi uyaran erken uyarı güvenlik sistemlerinin genel adıdır. Ev içi uygulamalarda diğer güvenlik sistemleri ile entegre olarak çalışabilmekte ve oluşabilecek gaz kaçağı ve yangın durumlarında bizi haberdar etmektedir. Evimizde başımıza gelen kazaların oluşturduğu listede en üst sırada yer almaktadır. Erken haber verilmesi ev içinde  veya apartman girişlerinde bulunan yangın söndürme cihazları ile müdehale edebilmemize ve itfaiye birimlerine hızlıca haber vermemize olanak sağlar.

Kapı Önü Görüntüleme Sistemleri

Kapımızın önüne gelen şahısın kim olduğu hakkında fikir edinmemize yardımcı olan sistemlerdir. Kapıyı açmadan kendileri ile diafon dan iletişim kurmamıza da yararlar bu sayede kapı önüne gelen kişilerle temas kurmadan işlerimizi halledilmemize olank tanırlar.Özellike Corona virüs pandemisi sırasında çokca işe yaradığı görülmüştür. Kapımıza gelen kişi kötü niyetli olmasa bile virüsübize getireblir. Bu sayede kendisiyle temas etmeden iletişim kurabilir ve gerekli güvenlik tedbirlerini alarak hastalıklara karşı kendimizi korumuş oluruz.

Güvenlik Kamerası Sistemleri

Güvenlik kameraları istediğimiz alanları bizim için 24 saat gözetim altında tutan ve kayıt altına alan sitemlerdir. Gelişen teknoloji sayesinde çok ileri görüntüleme teknikleri ile suça delil oluşturmada kullanılan günümüzün en etkin güvenlik sistemidir. Her alanda kullanılabilmekte ve çok etkin sonuçlar alınabilmektedir.Evimizin çevresine kuracağımız etkin bir sistem art niyetli kişiler için oldukça caydırıcı olacaktır. Ancak yine ollay anında etkin müdehale edilebilmesi için özel güvenlik görevlileri veya kolluk kuvvetleri ile irtibatlı kullanılmasının faydası oldukça yüksektir. Gözlemdiğimiz bir tehdit anında çok zorunlu değilse kendimiz müdehale etmemeli ve gerekli özel veya genel kolluk birimlerine haber vermeliyiz.

Evimizde alacağımız güvenlik tedbirleri konusunda uzman bir yetkiliden yardım almak bu konuda en doğru kararı vermemizi sağlayacaktır. Herkesin ve her evin güvenlik ihtiyacı aynı değildir. Bu konuda mutlaka konunun uzmanı bir kişiden yardım almamız hem kendimiz hem sevdiklerimiz hem de korumak istediğimiz değerlii eşyalarımız için yararlı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir