Eğitim Kurumlarında Güvenlik

Günümüzde Neden Okullarda Güvenlik Önlemleri Alınmalı sorusunun cevabı maalesef çok açıktır. Okullarda artan suç ve şiddet olayları. Haberlerde, sosyal medyada rastladığımız kimi zaman da maalesef birebir tanık olduğumuz olaylar, güvende kalmak kavramının önemini her geçen gün arttırıyor.

Çocuklarımızı Okullarda Güvende Tutmak.

Güvenli bir eğitim-öğretim ortamı her yaştaki öğrenciler için temel önceliği olan bir konudur. Güvenli ortamda bulunmayan öğrenciler iyi bir eğitim ve gelecek için gerekli olan konulara odaklanamazlar. Eğer şiddet ve tehlike eğitimin bir parçası haline gelirse bütün öğrenciler bu durumdan etkilenirler. Çocuklarınız meydana gelen şiddet olaylarına doğrudan maruz kalmasa bile, bu olaylara tanık olmaları sebebiyle zarar görürler.

Okul güvenliği konusu hükümetlerin en başta gelen sorumlulukları arasında yer alır. Bu konularda yasa çıkarılarak, okul güvenliğinin öneminin toplum tarafından da içselleştirilmesi amaçlanmalıdır.

Okullarda Artan Şiddet

Uzmanlar şehirlerdeki okullarda her daim şiddet olaylarının var olduğunu söyleseler de son dönemlerde bu olayların artmış olduğu açıkça görülüyor. Tespit edilen şiddet olaylarının tüm yaş gruplarına dağılmış olması ise konunun önemini gözler önüne seriyor.

Bütün çocuklar okullarında güvende hissetmek ister. Eskiden şiddet olayları denildiğinde arka bahçede öğrencilerin birbirleriyle kavga etmesini ve yetişkinlerin müdahale etmesine gerek kalmadan olayların bitmesi aklımıza gelirdi. Bugün ise düzene saygı göstermeyen öğrencilerin, öğretmenlerin, okul personellerinin arasında yaralanmalarla sonuçlanan şiddet olayları ile karşılaşıyoruz.

Okullarda meydana gelen şiddet olaylarının yıkıcı sonuçları vardır. Gerekli tüm önlemler bütün öğrencilerin güvenliğinin sağlanması için alınmalıdır. Okullarda özel güvenlik personellerinin görev alması şiddeti önleyici ve caydırıcı olması sebebiyle çok önemlidir. Ancak bu tek başına yeterli bir önlem değildir. Öncelikle toplumsal bilinç arttırılmalı, şiddet önleyici programlar devreye sokulmalı; okulların yönetim kadrolarının, öğretmenlerin, ebeveynlerin ve devlet kurumlarının ortak hareket etmesi gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir