Çocuklarınız İçin İnterneti Güvenli Hale Getirebilirsiniz

Günümüzde çocuklar sosyal medyayı, online alışveriş sitelerini, mobil ağları ve bilgisayarları yetişkinler kadar yoğun kullanabiliyorlar. Birçok aile teknolojiden sıkılarak uğraşmaktan vazgeçebiliyor. Maalesef, bu bir seçenek değil! Ebeveynlerin çocuklarına iyi örnek olabilmek ve onları doğru yönlendirebilmek adına internet konusunda kendilerini eğitmeleri bir zorunluluk haline geldi.

İnternet, akıllı telefon ve bilgisayar konusunda deneyimleri olmayan ebeveynler; çocuklarının alışkanlıklarını gözlemleyebilecek kadar temel bilgiye sahip olmalılardır. Ebeveynlerinin internet kullanmaya alışkın olmaması çocukların kontrolsüz bir şekilde internet ortamını kullanmasına sebep olabilir.

Bu gibi bir durumda kontrolü ele almak için; tüm görevlerde olduğu gibi öncelikle temel noktalardan ilerlenmesi gerekir.  Çocuklarınızla onlar internetteyken mümkün olduğunca çok zaman geçirmeye çalışın. Kimlerle konuştuğunu, nerelere gittiğini ve maruz kaldığı bilgileri gözlemleyin. Çocuklarınızın güvenli internet deneyimi yaşaması için alabileceğiniz diğer önlemleri ise şöyle sıralayabiliriz.

  • Masaüstü bilgisayarınız var ise, mümkün olduğunca aile fertlerinin bir arada olduğu alanlara kurulumunu yapın.
  • Çocuklarınıza uygun olmayan davranışları öğretin. Gerçek hayatta ve internette nelerin doğru olmayacağına dair bilgiler aktarın. Doğru ve yanlış kavramlarını sağlamlaştırın.
  • Çocuklarınızın erişebileceği siteleri kısıtlayın ve ebeveyn kontrolünü sağlayın.
  • Çocuklarınızın kendi kimliklerini açığa çıkaran kullanıcı adları kullanmasına izin vermeyin.
  • Çocuklarınıza şifreler, adresler, telefon numaraları gibi kişisel bilgileri paylaşmamaları gerektiğini mutlaka empoze edin.
  • Çocuklarınızın paylaştıkları fotoğraflardaki konum bilgilerini kaldırtın ve üzerinde okul isminin yazdığı, çocuklarınıza erişilebilecek bilgilerin olduğu; kimliklerini ortaya çıkarabilecek herhangi bir fotoğrafı koymamasını sağlayın.
  • Çocuklarınızın internette hiç tanımadığınız birisi ile arkadaş olmasına izin vermeyin. Yabancı kişilerden gelen ekli iletileri açmamasını sağlayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir